1/35 Dio Vehicles

     free counters

Some vehicles will be added on my German WWII train dio, here is a few:

LionRoar 1/35 Item no. L3509 BMW R75 motorcycle, LionRoar 1/35 Item no. L3508 Zündapp KS750 with sidecar and Tamiya 1/35 Item no. 35224 Schwimmwagen Type 166. Some others might appear later and the figures as well. Well, here is another one, 1/35 Bronco Item no,35054 German Light Saloon Coach Model 1937.

Začal jsem se stavbou několika vozítek pro mé dio, další se objeví časem, stejně jako postup práce na figurkách.

  

  

 

I started my work on R75 first. The kit has absolutely brilliant details. I have cleaned some parts and glued together the wheels.

    

Začistil jsem první díly a dal dohromady kola, nyní pokračuji s motorem a převodovkou. Přidal jsem další části na motoru a pohnul s koly, poté vše zasadil do rámu a pokračoval s přidáváním. V přestávkách pro zatvrdnutí lepidla jsem chystal další minidíly a zkompletoval blatník se sedačkou spolujezdce. Většinu PE přidám, až to bude celé pohromadě, jinak bych je zase ulámal, jak se znám, a úplně nejošidnější věci osadím až po barvě.

   

 Continued with the frame, and more parts glued on. I have completed rear mudguard with the seat, also driver´s seat mounted on and parts on the tank. Most PE will be added when main building is finished, otherwise I´d breake them off again, some of them I will set even after painting.

 

    

Osadil jsem sedačku spolujezdce a pár dalších detailů, přední kolo s vidlicí je připraveno k připevnění k celku.

  

Now both the seats on their place, the front wheel is almost completed. And once again, more parts added on the body.

  

Přibyly další díly, hlavně trubky, pero pod sedačkou a plechové kryty. Taky jsem přihodil několik PE, pedál spojky a kabely ke svíčkám a začal stříkat surfacer.

 

 

Surfacer started, the rest of the parts will be glued after. All right, after a few busy days in my work, I got back here. Most PE glued on the body, I have added some wiring, 0,2mm lead wire used. In next step I will complete the front part of the bike and airbrush everything with surfacer again. Then all  will be cleaned gently, because there are some spots to be improved, usually the glue scraps - although the inaccuracies can be only spoted on zoomed images - and finally I will start painting.

  

Osadil jsem zbytek PE na těle motorky a přidal něco kabelů, vyrobených z 0,2 mm olověného drátku. Nyní dokončím přední vidlici a pak znovu vše přefouknu surfacerem, některá místa musím začistit od zbytků lepidla, většinou to není na modelu vidět, ale na hodně zvětšených  fotkách se to ukazuje o to líp. No, a pak se dám do barvení. Tady ještě sesazení nasucho, pěkně to lícuje. Zítra konečně ten surf, protože jsem se dneska zasekl na okapu a děravé střeše u dia, potom barva a kabeláž, ale ještě nevím, v jakém pořadí. No, a níž už je to po surfu a dokonce v šedé. Všechny detaily a gumy budu dělat ručně štětcem (maličké spáry na válcích motoru ještě přetmelím a vybrousím) pak přidám obtisky a zbylé díly, kabely na řídítka a nakonec něco patiny .

 

  

The bike painted in grey. Everything else will be done with hand brush. I still have to fill and sand small joint on the engine head. Painting continues with black, and then metallic paints applied.

 

 

  

Nabarvil jsem většinu kovových částí a po několika drobnostech se pustím do patiny. No, a tady už je něco těch drobností, přidal jsem kablíky, všechno to dám dohromady, dobarvím a s trochou patiny by se to dalo považovat za hotové.

   

The cables added, now everything to be put together, painted and weathered. Here some more work done already, weathering started. Now the decals will be applied, back light and number plates.

    

Nabarveno a začal jsem patinou. Až přidám obtisky, zadní světlo, tachometr a čísla, ještě patinu trochu vyladím.  No a tohle už je konečná. Asi by se to dalo nabarvit líp, ale vzhledem k velikosti motorky jsem s tím spokojen. Víc fotek přidáno do galerie, 1/35 armor WWII

    

The bike is finished, more pictures added in my gallery here 1/35 armor WWII . Painting could be better, but according to the bike size I am happy enough.

Now, I am gonna start another vehicle, 1/35 Bronco kit č.35054 German Light Saloon Coach Model 1937.  The kit looks very simple, but still very nice detailed, without flashes. Few PE parts on one sheet  and required decals. There is a couple of  painting schemes to choose from, black version from the art box is another option.

 

I was checking some references and it has come out, that Bronco´s kit has much narrower, but less rounded mudguards than at any picture I could have found - there were lots of them for 1936 -1937 production  I checked on the internet. Earlier models had even more different mudguards. This is for imagination

 

Maybe that was just some production change, but I did not find anything closser to the kit design. Also the box artwork conforms to the pictures of the real thing. That seems that could be Bronco´s inaccuracy, in this case very big one.

No progress in searching, all the cars have the same mudguards or fenders like mentioned before, and very far from the kit ones. I am almost sure that is mistake of the manufacturer. Now, the question is, leave that or fix that? According to my plans, BR86, which on the way  to me already, and busy work to finish my dio, I would go for leaving that like this, but then I would have a an uneasy conscience, that something is not right there. To fix this would mean difficult task to take, with many hours extra work, because of its design. I will search again tonight, and if without success, I will have to make my decision soon. I have started my work anyway, with the correct parts so far. Every wheel consists of 8 parts, and looks really nice.

 

Tak mi to nedalo, prošel jsem nějaké reference a blatníky na předku byly širší a zaoblenější na většině fotek, co jsem našel, to je fakt, ale mohlo se jednat o výrobní změnu. Mně by se každopádně líbily víc, takže to nechám otevřené, zkusím ještě posbírat informace a třeba je upravím, to by neměl být problém, trocha pakárny navíc. Zatím jsem začal koly, která se skládají s osmi částí každé a zdají se být korektní.  No a pak jsem se rovnou pustil do úpravy blatníků, ať to mám z krku.

 

I have started correction of the mudguards. First they are cut out. In my next step I am seting on missing width with piece made from plastic sheet, and finally the rest of the kit mudguard is glued back. Small job with putty, sand paper and polishing tool will be necessary, but at the end I will get correctly looking model.

   

Pomocí proužku plastiku jsem nastavil šířku blatníku na správnou míru, po vytmelení, zabroušení a vyleštění by to mělo být super. Mezitím jsem jsem trošku pohnul s interiérem a začal s podvozkem, než zatvrdne tmel na blatníkách.

  

Started with the interior and some work done on the chassis as well. Now the chassis is almost finished and continued with interior. Wide side windows will be set easily between inner and outer  door parts,  very clever and handy idea from Bronco. I will assembly them once everything is painted. Front and rear windows wont go that easy.

    

Podvozek je téměř hotový, něco přibylo i na vnitřku. Boční velká okna jsou chytře vymyšlena bez nutnosti pracného vlepování, přijdou jednoduše nasadit na čepy mezi dělené boky karosérie, ostatní budou pracnější. Dolepil jsem, co bylo třeba, než se dám do nástřiku surfaceru. Blatníky jsou vybroušené, uvidím, jak to bude vypadat po surfu.

      

Most building completed, surfacer airbrushed tonight. Tomorrow I´ll do  small work with sandpaper and the painting can begin. And now the interior painted in tan color. I will finish the other colors inside first, mount in the windows and weather inner surfaces then. Paints needed for the exterior should arrive soon.

  

Vše v surfu a vyleštěno, vnitřek nastříkaný odstínem tan. Budu pokračovat barevně odlišnými detaily uvnitř, přidám skla do oken a pak hned patinu. Mezitím by měly dorazit barvy potřebné na vnější karosérii.  A tady je už vnějšek v černé a přelakovaný. Chromovka ještě nepřišla, takže budu muset zase čekat. Stříknu aspoň podvozek a pustím se do kol.

  

The body painted in black, but I am still waiting for super chrome metallic paint. I will paint now wheels and chassis.

Today I did more painting. I want to finish this car quickly, so I decided to use metallic paints I had here already.  Result is not as shiny as it could be, but nevermind. Some more small parts to be glued on, then I will stick the body on the chassis.

   

Rozhodl jsem se nečekat na superchromku a použil barvy. co jsem našel doma. Sice se to leskne trochu míň, než by mohlo, ale to nevadí. Dolepím pár drobných dílů a osadím kastli na podvozek. A níž už je dokončený model, výsledek mohl být lepší, ale nechci si stěžovat

      

The Opel is finished.

aktualizováno: 30.05.2013 11:06:04